Replik till Mathias Johansson och Terje Skaarnes 18 februari
LÄS MER: SD är garanten för en levande landsbygd i Munkedal
Politik handlar ofta om att prioritera och kompromissa. Vad SD inte berättar i sin insändare är att för att kunna göra de satsningar som SD pratar om behöver man plocka bort annan verksamhet för lika stora belopp. Det hade inneburit nedskärning av verksamhet vid både bibliotek och kulturskola.
Det förslag som presenterades i nämnden, och som vi stödde, innebär istället en verksamhet i alla kommundelar, utan att behöva säga upp personal inom bibliotek eller kulturskola. I det förslaget prioriteras verksamhet, inte lokaler. Förslaget innebär att elever i Hedekas-, Hällevadsholm- och Dingleområdena ska vara med och forma utbudet av aktiviteter som naturligtvis ska vara återkommande. Dessutom finns en större möjlighet för de som vill att åka till Örekilsgården i Munkedal.
Vad gäller bollhallen, som vi för övrigt hade velat fylla med även andra aktiviteter, är vi också kritiska till de felräkningar som gjorts. Hallen behövs, och för att inte försena processen mer valde vi att stödja en beställning, för att se vad en projektering kommer att hamna ekonomiskt. Det finns fortfarande möjlighet att säga nej.
Vi har en tro på vår kommun och prioriterar verksamhet som kommer hela kommunen till del.
Rolf Bjelm (S)
Erik Färg (S)
Lars-Göran Sunesson (C)
Ledamöter/ersättare
Kultur- och fritidsnämnden
Munkedal
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Bohusläningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.