Jag tycker att man nu, under den pågående coronapandemin, borde sätta in extrabussar på avgångar och sträckor med oacceptabelt många resenärer.
Regeringen lär ha avsatt tre miljarder kronor för att kompensera de regionala kollektivtrafikmyndigheterna under coronapandemin. Skulle möjligen en liten smula av detta belopp kunna tillfalla stadsbussarnas trafikering i Uddevalla så att några extrabussar kan sättas in på en del turer?
Bussresenär
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Bohusläningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.