Det innebär för den delen inte att vi kan sitta still, luta oss tillbaka och slappna av. Vi måste försvara jämställdheten, varje dag.
Till skillnad mot socialismen så bottnar vår ideologi i en tro på att människan, individen, har makt över sitt eget liv och den makten vill vi stärka. Vi skapar möjligheter för alla människor att utvecklas. Vi menar att alla människor ska ha samma rättigheter, samma möjligheter och samma skyldigheter.
För att det ska fungera krävs ett jämställt samhälle och därför står vi upp för de kvinnliga värdena i samhället. Moderata män står upp för kvinnors rättigheter och för oss är det en självklarhet att kvinnor får precis samma möjligheter som männen.
Det är vår fulla övertygelse att ett hållbart samhälle kräver en mångfald och en jämställdhet. Av just den anledningen jobbar vår underavdelning Moderatkvinnorna med att lyfta frågor som är av särskild betydelse för kvinnor.
Moderaterna vill med dessa ord hedra landets alla kvinnor på den internationella kvinnodagen och samtidigt hälsa fler kvinnor välkomna i kampen för en förbättrad jämställdhet.
Moderaterna i Sotenäs
Genom
Eva Abrahamsson (MQ-ansvarig), Mathias Bruno, Susanne Aronsson Dekinnaird, Maria Herdebrant, Simon Gladh, Ronald Hagberth, Roland Mattsson
VAD TYCKER DU? Kommentera artikeln här nedan!
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Bohusläningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.