Rimnersvallens gräs godkändes inte för spel av Svenska fotbollförbundet.

Karl af Geijerstam: Sänk tonläget om Rimnersvallen och tänk långsiktigt

En inställd premiär har blåst upp till en politisk strid om Rimnersvallen. Men att hasta fram beslut om konstgräs riskerar att bli dyr symbolpolitik istället för långsiktig lösning.

ANNONS

Rimnersvallens fotbollsplan blev inte godkänd för Oddevolds hemmapremiär. Oddevold och Sandviken fick därför mötas på Nordic Wellness Arena på Hisingen – inför 411 personer. För Oddevold innebär en match på en annan arena än Rimnersvallen en förlust på omkring 300 000 kronor. ”Det är inte okej”, menade IK Oddevolds ordförande Bengt Bäckman i en intervju med P4 Väst. (8 april)

Detta faktum satte känslorna i svall hos några av Oddevolds mest inbitna supportrar. Några av dem ägnade påskhelgen åt att sätta upp en banderoll utanför Rimnersvallen med budskapet: ”Vi representerar staden. Ni förstör den. Avgå.”

Frågan är vem som ska avgå? Kultur- och fritidsnämndens ordförande Gösta Dahlberg (M) eller enhetschef Stefan Ankargren? Och hur skulle det hjälpa den dåliga grästillväxten som är roten till problemet?

ANNONS

Gösta Dahlberg vill nu snabbt ha ett nytt underlag för ett politiskt beslut om att byta ut gräset mot konstgräs. Det innebär i praktiken att Rimnersvallen inte kan ha tävlingar i friidrottens kastgrenar: spjut, slägga och diskus. Blir det ett nytt friidrotts-sm i Uddevalla får kastgrenarna hållas utanför arenan, menar Dahlberg. Bengt Bäckman anser att Rimnersvallen var en investering för friidrotten, ”fotbollen har man inte investerat en krona i”.

Något oväntat har en ny gräsexpert dykt upp på den politiska arenan. Oppositionsrådet Stefan Skoglund (S) riktar kritik mot den politiska majoriteten och de anställda som sköter planen på Rimnersvallen. Det är ”tydligt en fråga om kompetens” menar Skoglund, som avvisar planerna på konstgräs. Enligt Skoglund är det en panikåtgärd.

Det är uppseendeväckande att Skoglund så öppet kritiserar den egna personalen. Till skillnad från Oddevolds mest hängivna supportrar, så har ju Skoglund tid och tillgång till personalen om han vill delge dem sina bästa råd om hur en gräsplan bäst ska skötas.

Förhoppningsvis är vädret sådant att planen kan bli godkänd för nästa match

Man kan notera att även Dahlberg är kritisk mot den egna organisationen, fast lite mer subtilt. En utredning om konstgräs kan tolkas som att man saknar förmågan att sköta gräset på rätt sätt. Men politiker borde vara lite mer varsam om personal som av allt att döma gör så gott de kan.

ANNONS

Politiker och företrädare för Oddevold kan också sänka tonläget i den här frågan. Hittills är det en match som blivit inställd. Ja, det är tråkigt, men långt ifrån lika dåligt som det var förra året. Förhoppningsvis är vädret sådant att planen kan bli godkänd för nästa hemmamatch.

Ett konstgräs kostar flera miljoner kronor att anlägga och är ett strategiskt beslut för arenans framtid. När man byggde den nya Rimnersvallen var tanken att den skulle kunna användas för både fotboll och friidrott på elitnivå. Ett nytt konstgräs är inget man rullar ut under innevarande spelsäsong och budgetår på grund av att otur och vädrets makter har drabbat gräsplanen.

Båda majoritet och opposition borde undvika att göra detta till en så kallad cykelställsfråga inför det kommande valet i höst. Det vore olyckligt och lite andefattigt att se valaffischer om konstgräsfrågan i årets valrörelse.

Läs mer
ANNONS