Det blev ovanligt stökigt inför premiären av årets upplaga av ”På spåret”. Hamid Zafar, känd som Rektor Hamid, petades från programmet efter ett avslöjande i DN om uttalanden han gjort om judar och homosexuella under pseudonym på nätet.
Hamid Zafar skulle ha tävlat tillsammans med Frida Boisen men i stället fick P1-duon Louise Epstein och Thomas Nordegren hoppa in för att spela in nya program.
Trots det sena bytet är det nu bara en dryg vecka kvar tills ytterligare en säsong (nummer 31 i ordningen) av långköraren drar igång. Utöver kändisarna i tågvagnarna står det nu också klart vilka publiken kommer att få se på scen.
Sedan tidigare har det varit känt Little Dragon, First Aid Kit, The Hellacopters, Franska Trion och Rebecca & Fiona kommer att agera som programmets husband.
Nu är även gästartisterna klara och där märks en stor bredd. Exempelvis genom två världsstjärnor i form av operasångerskan Anne Sofie von Otter och popfenomenet Zara Larsson.
Därtill får publiken lyssna till Joakim Thåström, Johanna Platow Andersson, Loreen, Carola, Kikki Danielsson, Zikai, Familjen, Erik Lundin och Sandro Cavazza.
Musiken är en stor del av SVT:s flaggskepp ”På spåret”. För etablerade musiker är det en prestigesak, för doldisarna kan det vara en språngbräda i karriären. Exempelvis för göteborgaren Sarah Klang som fick stor uppmärksamhet för sin version av ”Make your own kind of music”.
Programmet har premiär på fredag den 27 november.
Sändningsordning med tävlande, band och gästartist för de 13 På spåret-avsnitten:
27 november
Tävlande: Farah Abadi & Johan Glans möter Sanna Lundell & Plura Jonsson
Band: Little Dragon
Gästartist: Loreen
4 december
Tävlande: Sanna Lundell & Plura Jonsson möter Louise Epstein & Thomas Nordegren
Band: Little Dragon
Gästartist: Carola
11 december
Tävlande: Louise Epstein & Thomas Nordegren möter Farah Abadi & Johan Glans
Band: Little Dragon
Gästartist: Familjen
18 december
Tävlande: Magdalena Forsberg & Claes Elfsberg möter Dilan Apak & Moa Lundqvist
Band: Franska Trion
Gästartist: Sandro Cavazza
25 december
Tävlande: Dilan Apak & Moa Lundqvist möter Marianne Ahrne & Anders "Ankan" Johansson
Band: Franska Trion
Gästartister: Elina Ryd & Anne Sofie von Otter
1 januari 2021
Tävlande: Marianne Ahrne & Anders "Ankan" Johansson möter Magdalena Forsberg & Claes Elfsberg
Band: Franska Trion
Gästartist: Kikki Danielsson
8 januari
Tävlande: Irena Pozar & Patrik Arve möter Tomas Alfredson & Ernst Billgren
Band: The Hellacopters
Gästartist: Johanna Platow Andersson
15 januari
Tävlande: Emma Molin & Hanna Dorsin möter Irena Pozar & Patrik Arve
Band: The Hellacopters
Gästartist: Joakim Thåström
22 januari
Tävlande: Tomas Alfredson & Ernst Billgren möter Emma Molin & Hanna Dorsin
Band: The Hellacopters
Gästartist: (meddelas senare)
29 januari
Tävlande: Bästa grupptvåorna gör upp om sista semifinalplatsen
Band: Rebecca & Fiona
Gästartist: Zikai
5 februari
Tävlande: Semifinal 1
Band: First Aid Kit
Gästartist: (ingen, First Aid Kit tar hand om musiken själva)
12 februari
Tävlande: Semifinal 2
Band: First Aid Kit
Gästartist: Erik Lundin
19 februari
Tävlande: Final
Band: First Aid Kit
Gästartist: Zara Larsson
Källa: SVT