Zara Larsson befinner sig i USA på turné, hon representerades därför av mamma Agnetha Larsson.
– Zara kan inte ta emot priset för hon är i Los Angeles och lever sin dröm. Det tog 13 år men nu är hon där hon alltid har drömt om, sade hon.
I slutet av galan var Zara med på länk.
– Det väger så tungt för mig att bli uppskattad på hemmaplan. Det är så stort att få vara en del av den svenska musikindustrin, för vi är fan bäst i världen, sade hon.
Larsson fick det prestigefyllda priset årets artist och även årets pop för albumet ”Midnight sun”.
KAJ årets låt
Kvällens andra stora vinnare – till antalet priser till och med större än Zara Larsson – var Viagra Boys som prisades för årets rock och årets album för ”Viagr aboys”. Bandets frontfigur Sebastian Murphy tilldelades dessutom en Grammis som årets textförfattare.
Även om Ghost fick priset årets metal var Tobias Forges musikaliska projekt den stora förloraren på galan. Bandet var nominerat till sex priser, men kunde bara gå hem med ett.
Årets låt blev Melodifestivalvinnaren ”Bara bada bastu” med KAJ och Fanny Avonne fick priset som årets nykomling. Sångerskan tog tårögt emot utmärkelsen.
– Det blev känslosamt, det är mitt första pris någonsin. Jag hade inte ens vågat skriva ett tacktal innan, sade hon efteråt till TT.
Störst jubel under kvällen fick Siw Malmkvist, som fick ta emot hederspris för sin långa karriär.
– Folk kallar mig ikon och legend – men det är ju bara jag!, sade hon och rappade sedan en Pippi Långstrump-rap från scenen.
Känga till kulturministern
I år ägde galan rum på Annexet i Stockholm och sändes på Youtube. Värd var Niklas Strömstedt.
– Nu sänds ju inte det här direkt i tv, så ni kan ju partaja loss. Men jag är orolig, jag läser att ni ungdomar inte partajar längre, skämtade han från scenen.
Strömstedt gav även en känga till kulturminister Parisa Liljestrand:
– Ni bjuds ju bara på vatten och popcorn, inte konstigt att kulturministern stannade hemma.
Under kvällen uppträdde bland andra Veronica Maggio, Viagra Boys och Adaam & Greekazo.
De sistnämnda var nominerade i kategorin årets hiphop för ep:n ”Nya skolans ledare”. Den kategorin togs dock hem av Jireel.
– Någonstans i mig tänkte jag att ”vi kommer ta hem det, för förra året var ett bra år." Jag var nästan självsäker i mig själv, sade han till TT efteråt.




Fakta: Grammisgalans vinnare
Årets alternativa pop:
Anna von Hausswolff ”Iconoclasts”
Årets artist:
Zara Larsson
Årets folkmusik:
Teodor Wolgers ”Episod i Vikens kapell”
Årets hårdrock/metal:
Ghost ”Skeletá”
Årets rock:
Viagra Boys ”Viagr aboys”
Årets jazz:
Yttling Jazz ”Illegal hit”
Årets klassiska:
Britta Byström ”Byström: Ink-wash on paper”
Årets låt:
KAJ ”Bara bada bastu”
Text och musik: Anderz Wrethov, Axel Åhman, Jakob Norrgård, Kevin Holmström, Kristofer Strandberg, Robert Skowronski
Årets musikvideo:
Olof Dannert – Nektar ”Den enda du har”
Årets nykomling:
Fanny Avonne – samlad årsproduktion
Årets soul/r’n’b:
Yukimi ”For you”
Årets textförfattare:
Sebastian Murphy – Viagra Boys ”Viagr aboys”
Årets hederspris:
Siw Malmkvist
Årets album:
Viagra Boys ”Viagr aboys”
Årets hiphop:
Jireel ”Yemaya II”



