Larmet om olyckan kom till SOS klockan 16.19 på måndagseftermiddagen.
Enligt polisens presstalesperson så larmades en polispatrull till platsen.
– Det är en personbil som av okänd anledning har kört in i ett staket. Ambulans och en polispatrull har larmats till platsen, säger Ulla Brehm strax efter larmet.
Enligt SOS Alarm så har en person förts med ambulans till sjukhus.
– Bilen hade kört av vägen men räddningstjänst behövdes inte på plats och olyckan ska vara uppklarad. En person har lastats i ambulans och förts till sjukhus, säger Jonathan Jansson, teamledare på SOS Alarm.
Skadeläget för personen är ännu okänt.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Bohusläningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.