Korna på bilden är inte de som försvunnit. Arkivbild. Foto: Karl af Geijerstam

Kvigor försvann i Munkedal

Under onsdagen försvann flera kossor ur sin hage vid Gårvik och en polisanmälan gjordes. Men på torsdagsmorgonen var de flesta av djuren hittade.

ANNONS

Polisen har fått in en anmälan om att sex stycken kossor, svarta kvigor med vitt på huvudet, försvunnit från sin hage vid Gårvik någon gång under eftermiddagen eller kvällen på onsdagen. Både stängsel och grind var stängda och alla kossorna i hagen var borta,en anmälan om stöld har gjorts till polisen. Det innebär dock inte att de har stulits, däremot kan de ha fått hjälp att rymma.

- De står inhägnade med både elstängsel och fårnät. Antingen har nån släppt ut dem eller så har de hoppat, berättar ägaren för Bohusläningen.

- De är ganksa spänstiga, det är därför vi har dubbla staket till dem. Men vi hittar inget ställe där de har hoppat. Det är så vått i marken så det borde synas om sex kvigor hoppar. Därför undrar man om det är någon som roat sig med att släppa ut dem, säger ägaren.

ANNONS

Eftersom stängslet var intakt kunde ägaren inte anmäla kossorna som bortsprungna och därför upprättades en stöldanmälan i stället. Men helt försvunna var inte djuren, ägaren fick upplysning om att djuren hade synts till vid Torreby och under torsdagsmorgonen begav sig ägaren tillsammans med flera andra ut för att leta efter dem. Strax före nio kunde ägaren meddela att de flesta av djuren var återfunna.

- Vi har hittat fem av dem och driver tillbaka dem till hagen. Men en saknas fortfarande, säger ägaren.

- Jag är rädd att den som saknas ligger med brutet ben nånstans. Vi får gå ut och leta sen och se om vi kan hitta den.

ANNONS