En man 80-årsåldern som anmäldes försvunnen i samband med en skridskotur i Bromölla den 10 februari har hittats död, uppger polisen på sin hemsida. Mannen hittades av sjöpolisen.
Det finns enligt polisen inget som tyder på att han utsatts för något brott.
Dagen efter försvinnandet hittades föremål vid en isvak i Levrasjön nära Bromölla, och den pågående räddningsinsatsen avbröts då föremålen bedömdes tillhöra mannen.
Mannen var vid sjön under eftermiddagen och skulle ha åkt skridskor. När han inte kom hem på angiven tid blev anhöriga oroliga och kontaktade polis.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Bohusläningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.