Strax före jul beslutade Uddevalla kommun att samtliga bibliotek skulle stängas fram till den 24 januari. Detta efter att Folkhälsomyndigheten presenterat nya råd och riktlinjer. Det var dock uppgifter som Folkhälsomyndigheten senare backade från och det uppstod oklarhet om vad det är som egentligen skulle gälla.
– Vi kommer därför att se över möjligheterna att på säkert sätt kunna erbjuda lån och återlämning av böcker efter jul och nyår, sa Annelie Högberg (S), ordförande i kultur och fritidsnämnden, till Bohusläningen då.
LÄS MER: Stor förvirring efter att rådet om att stänga biblioteken togs bort
Under fredagen meddelade kommunen att biblioteken i Uddevalla och Ljungskile ska hålla öppet i begränsad omfattning och med begränsad service, från och med den 11 januari. Det innebär bland annat att besökare inte få låna datorer eller kopiera och inte heller läsa tidningar. Meröppet i Ljungskile och på Rampens bibliotek är fortsatt stängda.
I praktiken innebär detta att endast en mindre del av bibliotekslokalerna är tillgängliga, och att man endast kan hämta beställda böcker och lämna tillbaka böcker. Antalet personer som får vara inne i lokalerna kommer också att vara begränsat.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Bohusläningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.