Nu har vaccineringen av sjukvårdspersonalen mot covid-19 i Uddevalla inletts. Bohusläningen har fått se hur det ser ut när Agnebergshallen har förvandlats till en stor vaccineringssal.
LÄS MER: Vaccineringen mot corona har startat i Agnebergshallen
En jätteinvestering i fossilfri vätgasproduktion kan vara på gång vid Preems raffinaderi i Lysekil.
LÄS MER: Storinvestering på gång för vätgas i Lysekil
Vid två tillfällen har handikapptoaletten vid Smögenbryggan utsatts för skadegörelse de senaste två veckorna. Det som inträffat är att handikapptoaletten sprängts sönder, enligt företrädare från kommunen.
LÄS MER: Handikapptoalett på Smögenbryggan utsatt för skadegörelse
Dagens toppnyheter är ett axplock av nyheterna från dagen som gått. Fler nyheter hittar du på Bohusläningens hemsida.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Bohusläningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.