Svenska gränspendlare är sedan den 29 januari stoppade från att åka till jobbet i Norge - och får ingen lön eller annan ersättning. De har varit tvungna att ta ut semester i februari för att klara situationen.
De svenska gränspendlarnas situation är omdiskuterad bland svenska politiker - men också på norsk sida. Arbeiderpartiets ledare Jonas Gahr Støre har reagerat på behandlingen av gränspendlarna, och menar att Norge har ett moraliskt ansvar att ge dem ekonomisk kompensation. Men i förra veckan röstade Stortinget ned ett förslag om detta.
Nu rapporterar NRK att Norges arbets- och socialminister Torbjørn Røe Isaksen (Høyre) ska möta sin svenska ministerkollega Eva Nordmark (S) på tisdagsförmiddagen för att försöka lösa krisen.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Bohusläningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.