Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det.

Riktig journalistik gör skillnad.

Nya motståndare. Den preliminära serieindelningen är klar.

Alla serieförslag för herrfotbollen

Fotbollen är färdigspelad för i år, men redan nu förbereds de nya lokala serierna.

Serier och därefter spelprogram fastställs senare med utgångspunkt från förslagen här nedanför.

Division 1 Södra: FK Karlskrona, Mjällby AIF, IK Oddevold, Ljungskile SK, Assyriska BK, Qviding FIF, Utsiktens BK, FC Rosengård, Kristianstads FC, Landskrona BoIS, Ängelholms FF, Husqvarna FF, Oskarshamns AIK, Skövde AIK.

Division 1 norra: IK Brage, Sandvikens IF, IFK Luleå, Akropolis IF, Arameisk Syrianska IF, Enskede IK, Sollentuna FF, Vasalunds IF, Assyriska FF, Nyköpings BIS, Team TG FF Umeå, Umeå FC Västerås SK FK, Carlstad United BK.

Division 2, Norra Götaland: Grebbestads IF, IFK Uddevalla, Stenungsunds IF, Lerums IS, FC Trollhättan, IK Gauthiod, Lidköpings FK, Skoftebyns IF, Vårgårda IK, Vänersborgs FK, Vänersborgs IF, FBK Karlstad, Karlstads BK, Nordvärmlands FF.

Division 3 Nordvästra Götaland: IK Svane, Trollhättan BoIS, Ahlafors IF, IK Kongahälla, Landvetter IS samt sju av dessa nio Göteborgslag av: Askims IK, Gunnilse IS, Hisingsbacka FC, IF Angered United, IK Virgo, Kortedala IF, Kärra KIF, Västra Frölunda IF, Älvsborgs FF.

Division 4 Bohuslän-Dal: Eds FF, Färgelanda IF, Henåns IF, Herrestads AIF, Högsäters GF, IF Viken, Kungshamns IF, Melleruds IF, Munkedals IF, Stala/Myckleby, Vallens IF, Ödsmåls IK.

Division 5 Bohuslän: Gilleby IF, Grebbestads IF 2, Grohed/Ljungskile, IFK Lane, IFK Valla, Lysekils AIK, Morlanda GoIF, Rosseröds IK, Rönnängs FF, Skärhamns IK, Stångenäs AIS, Svarteborg FK.

Division 5 Dalsland: Bengtsfors IF, Brålanda IF, Eds FF lag 2, Ellenö IK, Fengersfors IK, Frändefors IF, Håfreströms IF, Melleruds IF lag 2, Tösse IF, Åsebro IF.

Division 6 Bohuslän (indelning i norr och söder ännu inte klar): Bokenäs IF, Bovall/Hunnebo, FC Diaspora, Hamburgsunds IF, Henåns IF 2, Hogstorps IF, Herrestad 2, IFK Lane 2, IFK Strömstad, Munkedal, Skredsviks SK, Skärhamn 2, Smögens IF, Stala Myckleby 2, Stenungsund 2, Svenshögens SK, Vallen 2, Tanums IF, Gilleby IF, Lysekil 2.

Division 6 Dalsland: Bengtsfors IF lag 2, Brålanda 2, Bäckefors IF, Färgelanda 2, Högsäters 2, Viken 2, Kroppefjälls IF, Ärtemark/Billingsfors.

Division 7 Bohuslän: Bullarens GoIF, Hedekas/Svarteborg, Hogstorp/Bokenäs, IFK Strömstad 2, IFK Valla 2, Morlanda 2, Munkedal 3, Svenshögen/Ödsmål, Torp GoIF.

Division 7 Dalsland: Eds 3, Frändefors 2, Håfreström 2, Kroppefjäll 2, Kroppefjäll 3, Tösse 2, Ärtemark Billingsfors 2.