Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det.

Riktig journalistik gör skillnad.

Så gick gruppspelet i Bohusläns fotbolls-DM

Nu har gruppspelen i damernas och herrarnas fotbolls-DM i Bohuslän spelats klart. Här är samtliga resultat från de 55 matcherna.

Dam Bohuslän västra

Orust FC - Vallens IF 2-2

IFK Strömstad - Vallens IF 0-7

Orust FC - IFK Strömstad 9-0

Smögens IF har uteslutits

Tjörns DFF har utgått

Orust och Vallen till semifinal.

 

Dam Bohuslän östra

Stenungsunds IF - IK Rössö Uddevalla 1-4

Herrestads AIF - Bullarens GOIF 1-0

IK Rössö Uddevalla - Herrestads AIF 10-3

Bullarens GOIF - Stenungsunds IF 1-2

IK Rössö Uddevalla - Bullarens GOIF 0-1

Stenungsunds IF - Herrestads AIF 1-2

Rössö och Herrestad till semifinal.

 

Herr Bohuslän västra

Lysekils AIK - Grebbestads IF 0-5

Grebbestads IF - Hamburgsunds IF 9-0

Hamburgsunds IF - Stångenäs AIS 1-1

Kungshamns IF - Lysekils AIK 0-0

Stångenäs AIS - Grebbestads IF 0-13

Hamburgsunds IF - Lysekils AIK 1-1

Stångenäs AIS - Kungshamns IF 1-2

Grebbestads IF - Kungshamns IF 3-0 (WO)

Kungshamns IF - Hamburgsunds IF 6-0

Lysekils AIK - Stångenäs AIS 2-0

Grebbestad och Kungshamn vidare till kvartsfinal.

 

Herr Uddevalla norra

IFK Lane - IFK Uddevalla 1-9

IFK Uddevalla - Munkedals IF 2-4

IFK Lane - Munkedals IF 1-5

Hogstorps IF har utgått

IFK Uddevalla till kvartsfinal.

 

Herr Uddevalla södra

Rosseröds IK - Groheds IF 5-2

IK Oddevold - FC Diaspora 3-0

IK Oddevold - Rosseröds IK 10-0

Groheds IF - Herrestads AIF 0-11

Groheds IF - IK Oddevold 0-10

Herrestads AIF - FC Diaspora 4-1

Rosseröds IK - FC Diaspora 3-0

IK Oddevold - Herrestads AIF 2-0

Herrestads AIF - Rosseröds IK 3-0

FC Diaspora - Groheds IF 7-0

Oddevold och Herrestad till kvartsfinal.

 

Herr Orust

Gilleby IF - Henåns IF 1-1

Stala/Myckleby - Gilleby IF 4-2

Henåns IF - Stala/Myckleby 9-1

Morlanda Goif har utgått

Henån till kvartsfinal.

 

Herr Bohuslän södra

Stenungsunds IF - Svenshögens SK 1-0

Skärhamns IK - IFK Valla 3-3

Stenungsunds IF - Skärhamns IK 10-1

IFK Valla - Ödsmåls IK 1-6

IFK Valla - Stenungsunds IF 0-2

Ödsmåls IK - Svenshögens SK 4-1

Skärhamns IK - Svenshögens SK 8-2

Stenungsunds IF - Ödsmåls IK 1-0

Svenshögens SK - IFK Valla 2-2

Ödsmåls IK - Skärhamns IK 5-2

Stenungsund och Ödsmål till kvartsfinal.

Så här lottades slutspelet: