Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det.

Riktig journalistik gör skillnad.

1/3

Denna artikel ingår för dig som är kund.

Så gick det när BD-touren spelades i Hamburgsund

Nära 500 matcher spelades under elva timmar. 23 vinnare korades i årets första BD-touren.

I lördags stod Kvillebyns SK som arrangör för höstens första ungdomstävling i bordtennis ingående i BD-touren. Tävlingen är en breddtävling där man blandar pojkar och flickor och indelar i divisioner efter spelstyrka. Deltagarna möts inbördes i poolspel och det bästa i poolerna går vidare till ett A-slutspel medan de övriga får göra upp i B-slutspelet.

Du läser nu en av dina fria artiklar på bohuslaningen.se

LÄS MER: Poppis med poolspel i pingis

I många grupper var det mycket jämnt och deltagarna besegrade varandra inbördes, så var det till exempel i högsta divisionen där man fick räkna både set och matchkvot för att kunna kora en segrare. Det blev Johan Jarenfors från arrangörsklubben som drog längsta strået. Stenungsunds BTF visade att man har en bra ungdomsverksamhet och segrade i tre av de tolv divisionerna.

Efter cirka 11 timmars spel på 16 bord – nästan 500 genomförda matcher – kunde tävlingsledarna Lennart Hedin och Henrik Mogart förrätta sista prisutdelningen som avslutade en lyckad tävling.

Fakta: Så gick det i BD-touren i Hamburgsund

Div 1 A-slutspel

1;JARENFORS, Johan, Kvillebyns SK

2;SJÖGREN Elin, Munkedals BTK

3;ERIKSSON Alice, Svanesunds GIF

4;NILSSON Tim, Svanesunds GIF

Div 1 B-slutspel

1;OLSSON Anton, Stenungsunds BTF

2;JANSSON Liam, Dal BTK

3;BERNTSSON Linnéa, Svanesunds GIF

3;SANNEHED William, Munkedals BTK

Div 2 A-slutspel

1;HÄGGANDER Tore, Svanesunds GIF

2;TOBIASSON Marlene, Kvillebyns SK

3;SANDBERG Melvin, Stenungsunds BTF

4;BENJAMINSSON Malte, Munkedals BTK

Div 2 B-slutspel

1;EJDESÖR Ella, Kvillebyns SK

2;BILLGREN Theo, Stenungsunds BTF

3;NORDBERG Oscar, Stenungsunds BTF

3;KARLSSON Tuva, Kvillebyns SK

Div 3 A-slutspel

1;HEDRÖD Elliot, Stenungsunds BTF

2;KARLSEN Daniel, Bäckefors

3;OLSSON Sara, Stenungsunds BTF

4;JOHANSSON Otto, Stenungsunds BTF

Div 3 B-slutspel

1;GUSTAVSSON Lucas, Kvillebyns SK

2;LANDGREN Josefine, Kvillebyns SK

3;KARLÉN Alexander, Uddevalla BTK

3;VÖLCKER Hampus, Munkedals BTK

Div 4 A-slutspel

1;BRYNTESSON Max, Eds FF

2;JONSSON-VIK Emma, Kvillebyns SK

3;LUNDBERG Oscar, Svanesunds GIF

4;JOHANNESSON Viggo, Eds FF

Div 4 B-slutspel

1;CARLSSON Julia, Varekils IF

2;MARTINSSON Alvin, Eds FF

3;KIHLQVIST Sander, Kållekärrs IK

3;ENGBERG Elon, Kvillebyns SK

Div 5 A-slutspel

1;BRYNTESSON Ella, Eds FF

2;SJÖGREN Eric, Munkedals BTK

3;TOBIASSON Malva, Kvillebyns SK

4;DAHL Sante, Kållekärrs IK

Div 5 B-slutspel

1;FREDENSBJERG Henry, Kållekärrs IK

2;HANSSON Filip, Kållekärrs IK

3;SALEH Touleen, Kvillebyns SK

3;EKEROTH Alicia, Stenungsunds BTF

Div 6 A-slutspel

1;RÅNGEBY Felix, Stenungsunds BTF

2;BRYGGMANN Milton, Uddevalla BTK

3;FOLTIN Filip, Munkedals BTK

4;SORTING William, Uddevalla BTK

Div 6 B-slutspel

1;CHEN Felix, Uddevalla BTK

2;LARSSON Emma, Kvillebyns SK

3;SJÖBLOM Ester, Kvillebyns SK

3;WILAND Vilgot, Kållekärrs IK

Div 7 A-slutspel

1;GERNANDT Fred, Stenungsunds BTF

2;JARENFORS Erik, Kvillebyns SK

3;CHEN Frank, Uddevalla BTK

4;SÖREKLINT Kasper, Munkedals BTK

Div 7 B-slutspel

1;STÅRBECK Lukas, Munkedals BTK

2;HEDIN Adam, Kvillebyns SK

3;KOSKINEN John, BTK Dalen

3;OLSSON-AMDAL Oliver, Varekils IF

Div 8 A-slutspel

1;KRISTIANSSON Hannes, Trollhättans BTK

2;HEDIN Simon, Kvillebyns SK

3;ALOANDERSSON Josef, Eds FF

4;MAGNUSSON Hannes, Eds FF

Div 8 B-slutspel

1;JOHANSSON Erik, Munkedals BTK

2;NORDBERG Lucas, Stenungsunds BTF

3;ANDERSSON William, Stenungsunds BTF

3;JOHANSSON Daniel, Munkedals BTK

Div 9 A-slutspel

1;KARLSSON Noel, BTK Dalen

2;DÖBELN Fred, Kvillebyns SK

3;WILAND Alwin, Kållekärrs IK

4;MELIN Arvid, Eds FF

Div 9 B-slutspel

1;BILLGREN Wilma, Stenungsunds BTF

2;KARLSSON Molly, BTK Dalen

3;IVARSSON Leo, Varekils IF

3;KARLSSON Elias, Kvillebyns SK

Div 10 A-slutspel

1;KARLSSON Vincent, Kållekärrs IK

2;BRODIN William, Varekils IF

3;JOHANSSON Liam, Eds FF

4;KRISTENSSON Kevin, Skärhamns BTK

Div 10 B-slutspel

1;JOHANNESSON Oscar, Eds FF

2;WENNROTH-NIKLASSON Wilhelm, Stenungsunds BTF

3;ÅKERBERG Ellen, Kvillebyns SK

3;NILSSON Erik, Varekils IF

Div 11 A-slutspel

1;GULLMAR Max, Kållekärrs IK

2;HJELTE Irma, BTK Dalen

3;GURON Eric, Skärhamns BTK

4;KARLSSON Lisa, BTK Dalen

Div 11 B-slutspel

1;NORDERBY Felix, Kvillebyns SK

2;HEDGREN Oliver, Munkedals BTK

3;HEDGREN Alvin, Munkedals BTK

3;ANDERSSON Linnea, BTK Dalen

Div 12 A-slutspel

1;RICKS Otto, Trollhättans BTK

2;ÖZTURK Tuna, Trollhättans BTK

3;WAAHLER Emil, Svanesunds GIF

4;LUNDBERG Adrian, Svanesunds GIF

Div 12 B-slutspel

1;SVANHILL Ludwig, BTK Dalen

2;STRANNE Tage, BTK Dalen

3;OLSSON Alva, Eds FF

3;ÅKERBERG Victor, Kvillebyns SK