En elitmiljon ska bli två i Uddevalla kommun. Förslaget att fördubbla sponsringen till kommunens elitidrottsklubbar behandlades nyligen av kommunstyrelsen. Höjningen är enligt tillförordnade kommundirektören Mats Eliasson en anpassning till den ursprungliga storleken på en miljon som beslutades år 2014. Då beslutade kommunen att det var en lagom budget för sponsring av de elitidrottsföreningar som verkar i kommunen. Med åren har inflationen och kostnadsökningar minskat det faktiska värdet av sponsringen och därför behövs en justering.
Syftet var och är att stärka ”varumärket Uddevalla”, att stärka Uddevalla som idrottskommun och att ge elitidrottare förutsättningar att fungera som ambassadörer för Uddevalla kommun. Dessa miljoner är motiverade eftersom ”elitidrottens genomslag i media, sociala kanaler och tävlingssammanhang skapar en betydande exponering som är svår att uppnå genom traditionell marknadsföring”.
Den analysen delas inte bara av Uddevalla utan av många företag som sponsrar stora elitlag inom fotboll och hockey. Publiken som tittar på en match kan inte låta bli att se reklamskyltarna som finns runt planen. Tv-tittarna kan välja att gå och hämta en kall öl när det är reklamavbrott, men under själva matchen och under intervjuer efteråt kan man inte låta bli att exponeras för reklamskyltarna. På nätet kan man installera annonsblockerare, men de som tittar på en match via streamingtjänst exponeras lika mycket som tv-publiken för företagslogotyperna på matchtröjorna.
Vad är då värdet av denna exponering? Ja, det är svårt att mäta. Men många företag fortsätter att investera i sponsring år efter år. Hockeylaget HV71 har sponsrats av Husqvarna i ett halvt sekel. Rimligtvis anser företaget att det är inte att kasta pengar i Vättern.
Färjestad BK får omkring tio miljoner per år från Karlstads kommun
Två miljoner kronor kanske låter mycket, men Uddevalla är långt ifrån ensam att sponsra lokala elitlag. IF Elfsborg får 1,8 miljoner från Borås kommun och kommunala bolag. Färjestad BK får omkring tio miljoner per år från Karlstads kommun och dess bolag. Brynäs får två miljoner per år från Gävle kommun. Trollhättans kommun sponsrar bandylaget Gripen med 750 000 kronor. Eskilstunas kommunala bolag ger en miljon vardera till Eskilstuna Guif, Eskilstuna United och AFC Eskilstuna.

Så fortsätter det i kommun efter kommun. Hur mycket pengar som kommunerna lägger på sponsring av elitidrott är det ingen som vet. Sponsoravtal är inget som mäts i Kolada, statistikdatabasen över kommunala utgifter. Kommunala bolags sponsring går inte över den skattefinansierade budgeten men är i praktiken också en del av den kommunala sponsringen. Värnamo kommun sponsrar IFK Värnamo helt via sitt bostadsbolag och energibolag.

Kommunernas storlek på sponsringen varierar väldigt mycket och det förefaller inte finnas någon konsekvens eller standard för vad ett lokalt elitlag kan vara värt ur marknadsföringssynvinkel. Till sist är det en bedömningsfråga som inte har något objektivt svar. En fördel med att sätta ett tak för budgeten är dels att man sätter en gräns för hur mycket sponsringen får kosta och dels att man måste göra tydliga prioriteringar. Hur den extra miljonen ska fördelas återstår att se. Man kan nog räkna med att det finns många föreningar som hoppas på en större budget.





